Aranżacja wnętrza – z architektem czy samemu?

Projektowanie wnętrza to bardzo ważny etap, który powinien być dokładnie przemyślany pod względem logistycznym, estetycznym i finansowym. Funkcjonalność pomieszczeń powinna być dostosowana do osób, które będą w nich przebywać oraz czynności w nich wykonywanych. Jest to spore wyzwanie, które przy braku wyobraźni i jakiejkolwiek koncepcji, może wymagać pomocy fachowca.

aranżacja wnętrz

Korzyści z zatrudnienia architekta wnętrz

Obszerna wiedza architekta pomoże właściwie zagospodarować każdą powierzchnię bez względu na jej rozmiar lub skomplikowane ułożenie. Przy bardzo małych nieruchomościach, projektanci potrafią zdziałać cuda, tworząc funkcjonalne pomieszczenia i zyskując jak najwięcej wolnej przestrzeni. Wiedza i znajomość tematu pozwolą również zaprojektować wnętrze, które będzie miało modny design odpowiadający gustowi właścicieli. Architekt zadba też, aby stworzony projekt mieścił się w budżecie, a dodatkowo zaproponuje rozwiązania, na których będzie można nieco zaoszczędzić. Dużą korzyścią jest też zakres prac, jakie wykonuje architekt. Oprócz zaprojektowania wnętrza, jego zadaniem jest także wybranie materiałów, poszukanie wykonawców oraz nadzorowanie ich pracy, aż do całkowitej realizacji wszystkich założeń.

A może by tak samemu zaaranżować wnętrze?

Zaprojektowanie wnętrza nie jest zajęciem łatwym, aczkolwiek przyjemnym. Wiele osób decyduje się samemu zagospodarować przestrzeń swojej nieruchomości. Mimo, że w Opolu znaleźć można wybitnych architektów wnętrz o dużych umiejętnościach i doświadczeniu, to jednak nie wszyscy decydują się na skorzystanie z oferowanych usług. Najczęściej są to osoby, które mają własną koncepcję na projekt wnętrza, znają się na obecnych trendach w architekturze oraz mają dobry gust. Samodzielne poszukiwania materiałów i wykonawców wymagają odpowiedniej ilości czasu, dlatego warto o tym pamiętać, jeśli rezygnujemy z pomocy architekta. Natomiast dużą zaletą wykonywania aranżacji samemu jest możliwość rozłożenia jej w czasie. Jeśli budżet domowy jest nieco ograniczony, elementy takie jak dodatkowe meble czy dekoracje nie muszą być zakupione od razu.

Zdecydowanie się na usługi architekta wnętrz jest znacznym ułatwieniem i choć generuje dodatkowe koszty, pozwala zamieszkać w gustownym wnętrzu o modnym designie bez stresu i nerwów, które mogą powstawać podczas wyboru materiałów czy zatrudnienia wykonawcy. Jednak dla osób, które mają własną wizję i wyobrażenie na zagospodarowanie przestrzeni, taka usługa będzie zupełnie niepotrzebna.

Ogród zimowy – podstawowe informacje dotyczące konstrukcji

Spośród opolskich nieruchomości tylko niewielka liczba posiada ogrody zimowe. Mimo że takie pomieszczenia znów stają się modne, to stworzenie ich jest sporym wyzwaniem, wymaga bowiem odpowiedniej ilości miejsca, a także dużej sumy pieniędzy. Jeśli decyzja o budowie ogrodu zimowego została podjęta, warto poznać kilka warunków, które pomogą określić przeznaczenie pomieszczenia i stworzyć zarys projektu. Continue reading „Ogród zimowy – podstawowe informacje dotyczące konstrukcji”

Oszklony balkon – nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny

Balkon zabudowany niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Szkło nadaje eleganckiego, stylowego i nowoczesnego charakteru, a jednocześnie jest idealną ochroną przed hałasem i zgiełkiem ruchliwej ulicy. Jednak przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się nie tylko z korzyściami, ale również wymaganymi dokumentami oraz kosztami. Continue reading „Oszklony balkon – nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny”

Najem okazjonalny – co warto wiedzieć?

Wynajem mieszkania lub domu wiąże się z pewnym ryzykiem. Sytuacje związane z nieuczciwymi najemcami często rozwiązywane są w procesie egzekucyjnym, który może trwać dość długo. Rozwiązaniem tego problemu jest umowa najmu okazjonalnego, która ma na celu ochronę dóbr wynajmującego i zapewnia mu większą ilość praw przyspieszających proces egzekucji w sytuacji, kiedy lokator nie chce opuścić mieszkania dobrowolnie. Zdarza się to w przypadku wygaśnięcia umowy lub gdy działa on na szkodę właściciela. Continue reading „Najem okazjonalny – co warto wiedzieć?”

Rachunki za media – jak płacić mniej?

Kupując mieszkanie w centrum Opola, zapłacimy tyle samo za prąd czy gaz, co przy mieszkaniu na obrzeżach miasta. Lokalizacja nie ma tak dużego wpływu na koszty utrzymania mieszkania, jednak jest wiele innych czynników, które decydują o wysokości rachunków. Jednym z nich jest powierzchnia i ilość pomieszczeń. Oczywistą rzeczą jest, że im większy metraż, tym wyższe rachunki. Duży wpływ ma również liczba osób zamieszkujących nieruchomość oraz indywidualne przyzwyczajenia. Zmniejszenie wydatków związanych z mediami wiąże się w dużym stopniu właśnie ze sposobem korzystania domowników z różnych sprzętów i czynności, które zużywają prąd, wodę i gaz. Jak więc oszczędzić?

jak placic mniej za prad

Continue reading „Rachunki za media – jak płacić mniej?”

Biuro w mieszkaniu – sposoby na aranżację miejsca pracy

Wykonywanie pracy zdalnej jest coraz bardziej popularne. Z dużych, firmowych biur przenosimy się do mieszkania, które nie zawsze jest przygotowane na tego typu działania. Niekiedy nie ma możliwości, by wykorzystać w tym celu osobne pomieszczenie. Jednak nie przekreśla to możliwości na wydzielenie wygodnego miejsca do pracy.

praca w domu

Continue reading „Biuro w mieszkaniu – sposoby na aranżację miejsca pracy”

Mieszkanie o powierzchni 40m2 – jak zaaranżować, by zyskać jak najwięcej przestrzeni?

Małe mieszkanie ma szereg zalet. Jest ekonomiczne, koszty ogrzewania są znacznie niższe, niż w przypadku dużych i wysokich mieszkań w kamienicach, a dodatkowymi plusami jest również cena zakupu oraz dostępność – większość powstających obecnie inwestycji mieszkalnych w Opolu składa się w główniej mierze z mieszkań o powierzchni od 40 do 60m2 i tylko kilku większych nieruchomości.

AZ Gwarancja

Continue reading „Mieszkanie o powierzchni 40m2 – jak zaaranżować, by zyskać jak najwięcej przestrzeni?”

Kilka słów o wycenie nieruchomości

Wycena nieruchomości od lat budzi spore kontrowersje. Powszechnie wiadomo, że w przypadku niezgadzania się jednej ze stron postępowania z wyceną biegłego, można zlecić wydanie opinii kolejnemu rzeczoznawcy, który może ustalić inną cenę tej samej nieruchomości. Proceder ten jest często spotykany, zwłaszcza w praktyce sądowej, kiedy trzeba ustalić wartość danej nieruchomości, zwykle będącej przedmiotem sprawy. W przypadku dwóch odrębnych wycen żadna nie wyklucza konkurującej, nie może więc w świetle majestatu prawa stanowić podstawy do podważenia. Jak zatem wygląda wycena nieruchomości w praktyce i kto tak naprawdę decyduje o jej ostatecznym kształcie?

Az gwarancja

Continue reading „Kilka słów o wycenie nieruchomości”

Garaż, miejsce parkingowe czy parking strzeżony, czyli gdzie parkować auto.

Każde większe miasto boryka się z problemem parkowania aut. Największe metropolie zaczynają wzorem miast z zachodniej Europy na obrzeżach budować spore parkingi, na których osoby wjeżdżające z innego miasta mogłyby zostawiać swoje samochody po to, by przesiąść się do środków komunikacji miejskiej. Co możemy jednak zrobić, kiedy mamy przyjemność mieć nieruchomość położoną na przykład w samym centrum miasta, dajmy na to na działce w Opolu? Jednym słowem: jak możemy wybrnąć z takiej sytuacji, kiedy musimy parkować w ścisłym centrum miasta, gdzie z samej natury nie ma zbyt wiele miejsc parkingowych? Zwykle nasze wybory będą ograniczać się do wynajmu bądź kupna garażu lub miejsca parkingowego albo do wykupienia abonamentu na parkingu strzeżonym. Przyjrzyjmy się więc, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

az gwarancja

Continue reading „Garaż, miejsce parkingowe czy parking strzeżony, czyli gdzie parkować auto.”